Op 6 april 2022 keurde het Europees Parlement de Data Governance Act goed. Daarmee is de voorlaatste stap gezet in het wetgevende proces. Het is nu aan de Raad van Ministers om zich hierover te buigen.
Deze belangrijke verordening heeft als doelstelling het delen van data in de EU te faciliteren, zodat bedrijven nieuwe producten en diensten kunnen ontwikkelen en sterker kunnen inzetten op artificiële intelligentie (AI). De wetgeving zou de kostprijs van datavergaring moeten verlagen en zo ook de toegangsdrempels tot bepaalde markten. Naast bedrijven kunnen ook consumenten profiteren van bepaalde toepassingen.
Op de vragen over de impact van deze verordening op beleidsvlak rond artificiële intelligentie en digitalisering van de economie antwoordde bevoegd minister voor Economie Hilde Crevits dat de Data Governance Act het eerste wetgevend voorstel is uit de brede Europese datastrategie. Het initiatief heeft als doel om de beschikbaarheid van overheidsdata in de Europese Unie te faciliteren door vertrouwen in datatussenpersonen te vergroten en datadeling in de EU te versterken. De verordening wil vier topics rond datadeling aanpakken: hergebruik van beschermde data van overheidsinstanties, voorwaarden voor datadeeldiensten, het vrijwillig beschikbaar stellen van data (data-altruïsme) en een Europese adviesraad voor gegevensinnovatie.
Deze verordening vormt een onderdeel van een reeks Europese initiatieven die inzetten op het faciliteren van datadeling binnen de Europese Unie, ‘data spaces’ in het Digital Europe Programme, de toekomstige Data Act en de datastandaarden. De verordening legt de vinger op de kwestie van het vertrouwen als voorwaarde voor het delen van data en dus het kunnen inzetten van data voor maatschappelijk en economisch relevante toepassingen, onder meer via AI.
Het Vlaams digitaliseringsbeleid zal verder inzetten op het sensibiliseren rond veilige datadeling én faciliteren van samenwerking rond datadeling en de bescherming van privacy. Binnen de bevoegdheid Wetenschap en Innovatie wordt onder andere steun gegeven aan SolidLab, een samenwerking tussen imec en de UGent.
Via de Europese wetgeving zal er binnen elke lidstaat een datanutsbedrijf opgericht kunnen worden. Zo’n bedrijf moet de gegevens van burgers beter beschermen en tegelijk die data vlotter laten stromen. In Vlaanderen is dergelijk initiatief al in de steigers gezet via de minister-president, die bevoegd is voor digitalisering van de overheid. Het Vlaams Datanutsbedrijf zal de komende jaren ook als platform fungeren om datadeling te faciliteren.
De minister verwacht geen problemen meer in de Raad vermits het heel veel steun gekregen heeft van heel veel Europese lidstaten.
Stijn De Roo: “Het delen van data is van zeer groot belang, evenals de Europese en Vlaamse initiatieven die erop gericht zijn het vertrouwen van de gebruikers van data, zowel van consumenten als van de bedrijven te verhogen. Er moet voldoende aandacht zijn voor privacy en voor het veilig delen van data.
Het blijft een belangrijke doelstelling de digitale achterstand die we vandaag nog altijd hebben in Europa en ook nog een stuk in Vlaanderen in te halen.”
Het volledige verslag van de vraag om uitleg vindt u hier.