Heel wat burgers die in de buurt van tramlijnen wonen, worden geconfronteerd met geluidshinder.
Op de tramnetten van De Lijn zijn op veel locaties snelheidsbeperkingen van kracht. In de periode 2020-2024 werden in totaal 62 snelheidsovertredingen op het Gentse tramnet werden vastgesteld door lijncontroleurs met een speedgun. In haar antwoord op een schriftelijke vraag van Vlaams volksvertegenwoordiger en Gents gemeenteraadslid Stijn De Roo (cd&v) meldde de Vlaamse minister van Mobiliteit dat De Lijn vanaf 2025 de resultaten van de snelheidsmetingen niet meer overkoepelend bijhoudt. Omwille van de privacywetgeving zouden de resultaten enkel gerapporteerd worden aan de betrokken leidinggevenden.
Hierdoor ontstaat een blinde vlek in de handhaving van de snelheidsbeperkingen: er zijn meldingen van overdreven snelheid, controles en overtredingen, maar geen mogelijkheden tot rapportering en opvolging. Stijn vroeg hierover meer uitleg in het Vlaams Parlement. Daar liet minister De Ridder weten dat ze aan De Lijn de opdracht had gegeven om de snelheidscontroles stop te zetten.
Stijn De Roo: “Er dreigt een enorme blinde vlek te ontstaan wat snelheidsovertredingen door bussen en trams van De Lijn betreft. Volgens de minister controleert de politie al op snelheid. Maar zeker trams ontsnappen vaak aan die reguliere politiecontroles. Het gaat hier om de veiligheid van passagiers, andere weggebruikers, maar zeker ook in steden om de preventie van geluidsoverlast door te snel passerende trams of bussen.”
Hierover verscheen een artikel in Het Nieuwsblad.