Gent wil te snelle steps - en andere tweewielers - uit het verkeer

Publicatiedatum

Auteur

Stijn De Roo

Deel dit artikel

De modal shift richting duurzamere vormen van mobiliteit is in volle gang. Deze evolutie gaat gepaard met een toename van het gebruik van fietsen, elektrische fietsen en steps. Ook voor deze weggebruikers geldt de verkeersreglementering van Gent.

Er is daarom een groeiende vraag naar een onderbouwd en doelgericht verkeersveiligheidsbeleid dat alle weggebruikers ten goede komt.

Tijdens de gemeenteraadscommissie van maart 2023 kwam aan het licht dat de handhavingsstatistieken inzake verkeersveiligheid geen onderscheid maken naar het type voertuig. Het huidige Crossborder-systeem is immers gebaseerd op nummerplaatherkenning, wat betekent dat de meeste fietsers, elektrische fietsen en steps buiten beeld blijven. 

Zonder zicht op het aantal en de aard van de overtredingen door actieve weggebruikers, is het moeilijk om hotspots te detecteren of handhavingsinspanningen doelgericht te organiseren. De zichtbaarheid van deze groeiende groep in de statistieken blijft met andere woorden te beperkt.

Gents gemeenteraadslid Stijn De Roo (cd&v) kaartte dit aan tijdens de gemeenteraadscommissie van 19 januari. Hierover verscheen een artikel in HLN.

In de pers

Gent werkt wachtlijst van 257 volwassenen voor fietslessen volledig weg

In de beleidsverklaring sprak het stadsbestuur volgende ambitie uit: “Voor volwassenen voorzien we extra fietslessen: we werken de wachtlijsten weg tegen 2028 door het aanbod te verdubbelen.”

Gentenaars nemen massaal vaker de deelfiets

In de beleidsverklaring sprak het stadsbestuur volgende ambitie uit: “We zorgen voor meer deelfietsen op bedrijventerreinen, in deelgemeenten en in wijken waar er nog weinig of geen aanbod is. Het aantal fietsdeelritten willen we tegen 2030 verdubbelen.”

Meer dan miljoen ritten per jaar, gebruik van deelfietsen in Gent bijna verdubbeld

In de beleidsverklaring sprak het stadsbestuur volgende ambitie uit: “We zorgen voor meer deelfietsen op bedrijventerreinen, in deelgemeenten en in wijken waar er nog weinig of geen aanbod is. Het aantal fietsdeelritten willen we tegen 2030 verdubbelen.”