Geen bijkomende snelheidscontroles in de Gestichtstraat ondanks problematische verkeerssituatie

Publicatiedatum

Auteur

Stijn De Roo

Deel dit artikel

De verkeerssituatie in de Gestichtstraat in Gent is al te lang problematisch. Bewoners wezen al herhaaldelijk op een hoge verkeersdruk, overdreven snelheden en de aanwezigheid van zwaar verkeer in hun school– en woonomgeving.

Het onderwerp keert ook frequent terug in het initiatiefrecht van de gemeenteraad.

De structurele oplossing is bekend: de aanleg van de alternatieve ontsluitingsweg Gent Zuid I. In september 2025 werd ingeschat dat de werken daarvoor zouden opstarten in het najaar van 2026. De projectwebsite van de stad vermeldt intussen dat de werken ten vroegste eind 2027 zullen starten. Eens gerealiseerd, kan de afrit van de R4 naar de Gestichtstraat worden afgesloten.

Na overleg in het voorjaar van 2025 tussen de stad Gent en het Agentschap Wegen en Verkeer (AWV) werd beslist om de maximumsnelheid op de R4 in de omgeving van de Gestichtstraat te verlagen van 90 km/u naar 70 km/u, en dit tot de Gestichtstraat wordt afgesloten. Daarvoor werd een ontwerp opgesteld voor een ministerieel besluit, waarvoor het college van burgemeester en schepenen van de stad Gent op 24 april 2025 een gunstig advies goedkeurde. De Vlaamse minister van Mobiliteit nam echter tot op heden nog geen beslissing over het voorstel tot snelheidsverlaging. De minister stelde in haar antwoord op de parlementaire vraag van 11 september 2025 van Vlaams volksvertegenwoordiger en Gents gemeenteraadslid Stijn De Roo (cd&v) dat er nog meer kan worden ingezet op de handhaving van het snelheidsregime. 

Stijn lanceerde deze oproep reeds eerder naar aanleiding van het antwoord op zijn schriftelijke – en mondelinge vraag in de commissie MASSE van september 2025. De schepen bevoegd voor Mobiliteit ondersteunde deze oproep en bevestigde in november dat hij de burgemeester had gevraagd om bijkomende snelheidscontroles uit te voeren in de Gestichtstraat. De uitgevoerde snelheidscontroles in dat najaar tonen een gemiddelde overtredingsgraad van 35%. 

Uit een bijkomende schriftelijke vraag blijkt echter dat het aantal anonieme snelheidscontroles in 2025 niet substantieel is gewijzigd ten opzichte van 2023 en 2024. Er is dus geen verhoogde aandacht voor snelheidscontroles, terwijl de problemen in de straat blijven aanslepen.

Het stadsbestuur noemt verkeersveiligheid een absolute prioriteit in haar beleidsverklaring. Handhaving vormt het sluitstuk van een doordacht verkeersveiligheidsbeleid. Zeker in een school- en woonomgeving, en in afwachting van structurele infrastructuuringrepen, is een verhoogde pakkans essentieel om snelheidsovertredingen terug te dringen. Het huidige aantal snelheidscontroles volstaat daartoe niet.

Stijn diende hierover volgend voorstel van raadsbesluit in:

De gemeenteraad draagt het college van burgemeester en schepenen op om het aantal snelheidscontroles in de Gestichtstraat te verhogen.

Dit voorstel werd afgekeurd door Voor Gent en Groen. Cd&v en PvdA stemden voor. Vlaams Belang en N-VA onthielden zich.

Stijn De Roo: “Het stadsbestuur erkent de onveilige situatie in de Gestichtstraat, maar is niet bereid om de handhaving op te voeren. De overtredingsgraad van de snelheidscontroles in de Gestichtstraat ligt zeer hoog. Ik vrees dat enkel een hoge pakkans sensibiliserend zal werken in deze straat.”

Je kan de tussenkomst van Stijn, het debat en de stemming over zijn voorstel hier herbekijken.

 

 

In de pers

Gent dimt al de helft van de straatlichten en bespaart daarmee fors

Gent dimt sinds 1 april 2026 bijna de helft van haar straatverlichting ’s nachts tot 50%. Per maand levert dat een besparing op van ca. 13.000 euro. Dat blijkt uit informatie die gemeenteraadslid Stijn De Roo (cd&v) opvroeg bij schepen Vandenbroucke (Voor Gent). Volgens de schepen merkt niemand het verschil bij een dimregime van 50%.

Na jaren van stilte: concrete piste om plezierhaven aan Houtdok in Gent toch te realiseren

De stad Gent en De Vlaamse Waterweg plannen een nieuwe jachthaven aan het Houtdok in Gent. Die willen ze bovendien "zo snel mogelijk" realiseren, blijkt na een vraag van gemeenteraadslid en Vlaams volksvertegenwoordiger Stijn De Roo (cd&v) aan Vlaams minister van Mobiliteit Annick De Ridder (N-VA).

Onderhandelingen lopen met kandidaat om jachthaven aan het Houtdok uit te baten

De stad Gent en De Vlaamse Waterweg plannen een nieuwe jachthaven aan het Houtdok in Gent. Die willen ze bovendien "zo snel mogelijk" realiseren, blijkt na een vraag van gemeenteraadslid en Vlaams volksvertegenwoordiger Stijn De Roo (cd&v) aan Vlaams minister van Mobiliteit Annick De Ridder (N-VA).