100 jaar oude sluizen op de Boven-Schelde worden gerenoveerd

Publicatiedatum

Auteur

Stijn De Roo

Deel dit artikel

In het geïntegreerd investeringsprogramma voor 2025-2027 dat in juli werd goedgekeurd, werd 1.826.000 euro gereserveerd in 2025 voor een studieopdracht voor de renovatie van de sluizen op de Boven-Schelde in Kerkhove, Oudenaarde en Asper.

Daarnaast werd 13.500.000 gereserveerd in de periode 2026-2027 voor de werken.

Vlaams volksvertegenwoordiger Stijn De Roo (cd&v) vroeg de bevoegde minister naar de timing en scope van zowel de studie als de werken.

Minister De Ridder antwoordde:

"De studie voor de renovatie van de sluizen op de Boven-Schelde maakt deel uit van de ruimere studieopdracht die, naast de renovatie van de huidige sluizen, ook de studieopdracht en begeleiding van de DBFM-opdracht voor de bouw van de nieuwe sluizen op de Boven-Schelde omvat.

De nodige studies werden uitgevoerd voor de opmaak van de bestekdocumenten voor de opdracht der werken met betrekking tot de renovatie van de sluizen.

De aanbestedingsprocedure voor deze opdracht der werken is momenteel lopende.

Gezien het project de renovatie van bestaande sluizen betreft, zijn de belangrijkste betrokken partijen in de studiefase de technische diensten van De Vlaamse Waterweg, die de periodes waarin stremming van de scheepvaart optreedt ook breed extern afstemmen met de sector, gebruikers van de waterweg en belanghebbenden.

De uit te voeren werken omvatten op hoofdlijnen de renovatie van de sluizen en het voorbereiden van de sluizen, de stuwen en de vispassages voor een bediening op afstand. Meer in detail omvatten de werken volgende acties:

  • Droogzetten van de sluizen
  • Vernieuwen van de sluisdeuren
  • Vernieuwen van de schuiven van de omloopriolen
  • Vernieuwen van de elektromechanische installatie
  • Vernieuwen van de aandrijving van de sluisdeuren
  • Vernieuwen van de aandrijving van de schuiven van de omloopriolen
  • Vernieuwen van de elektrische installatie
  • Voorbereiden sluizen voor bediening op afstand
  • Voorbereiden stuwen en vispassages voor bediening op afstand
  • Vernieuwing van de sturing van de stuwen en vispassages

De totale doorlooptijd van de werken wordt bepaald door de verschillende stremmingsperiodes. Aangezien de werken met langdurige stremmingen gepaard zal gaan, zullen de werkelijke stremmingsperiodes afgestemd worden met de betrokken partijen alsook in bespreking met de mogelijke uitvoerende opdrachtnemer(s) voor de renovatiewerken en nieuwbouwwerken.

De sluizen op de Boven-Schelde zijn meer dan 100 jaar oud. Een structurele renovatie dringt zich aan. De scheepvaart ondervindt negatieve impact ten gevolge van pannes en interventies. Een structurele herstelling zal de sluizen opnieuw betrouwbaarder maken."

Nieuws

Interesse in landbouw neemt toe: meer deelnemers aan landbouwopleidingen

De belangstelling om een landbouwbedrijf op te starten of over te nemen zit in de lift. Dat blijkt uit recente cijfers die Vlaams volksvertegenwoordiger Stijn De Roo (cd&v) opvroeg bij Vlaams minister van Landbouw Jo Brouns (cd&v). 

Vlaamse waterbedrijven zetten in op innovatie

De Vlaamse Regering keurde het Strategisch Plan Waterbevoorrading – openbare drinkwatervoorziening 2026-2032 goed. Het strategisch plan heeft als doel de drinkwatervoorziening in Vlaanderen te versterken en toekomstgericht te organiseren.

Alle nieuwe bussen van De Lijn krijgen telcamera's

De Lijn maakt voor reizigerstellingen gebruik van telcamera's op een deel van haar voertuigen. Deze camera's capteren geblurde beelden en zijn uitgerust met een algoritme dat de tellingen lokaal op de camera uitvoert.