143 miljoen euro Vlaamse investeringen in Gent voor periode 2025 - 2027

Publicatiedatum

Auteur

Stijn De Roo

Deel dit artikel

Vlaanderen voorziet de komende drie jaar meer dan 143 miljoen euro aan concrete infrastructuurprojecten in en rond Gent. Er zijn voor de stad ook drie 'Grote Projecten' voorzien: Gentspoort (940 miljoen euro), R4 West/Oost (777 miljoen euro) en stelplaats Wissenhage (180 miljoen euro).

"Er zal veel gestudeerd worden in Gent: er zijn voor 19,6 miljoen euro aan studiekosten voorzien in de komende drie jaar. In die periode krijgen we 12 keer minder middelen dan Antwerpen, maar met de grote projecten maakt Gent wel een inhaalbeweging op de Vlaamse investeringskaart", zegt Vlaams Parlementslid en gemeenteraadslid Stijn De Roo. "Toch ontbreken er ook projecten, omdat onteigeningen of procedures roet in het eten strooien."

De Vlaamse Regering nam op maandag 14 juli een beslissing over het nieuwe Geïntegreerd Investeringsplan (GIP) voor de periode 2025-2027. Het GIP bevat een overzicht van geplande studies en uitvoeringen op het vlak van mobiliteit, infrastructuur en openbare werken. In Gent gaat het onder meer om renovatie van bruggen en kaaien, spoorvernieuwing, vervangingsinvesteringen in havenwegen, en projecten rond verkeersveiligheid. Voor de herbouw van de Meulestedebrug is 7,6 miljoen euro voorzien, terwijl voor de vervanging van de Goedingebrug over de Leie in Drongen bijna 27 miljoen euro wordt uitgetrokken. Ook het Keizersviaduct (R40) staat opgenomen voor herinrichting in twee fasen (5,2 miljoen euro). Voor het viaduct in Gentbrugge komt er een studiebudget van 1,87 miljoen euro, voor het op- en afrittencomplex E40 in Drongen een van 1,50 miljoen euro.

Voor GentSpoort wordt er in de komende drie jaar 14,4 miljoen euro voorzien voor studiekosten. De grote uitvoeringsbudgetten zijn pas voorzien vanaf 2033. Volgens De Roo biedt dit kansen om te onderzoeken of het tracé vanaf Gent-Sint-Pietersstation naar het Parkbos niet beter kan vervangen worden door een tracé naar het Technologiepark-Campus Ardoyen in Zwijnaarde. Hij kaartte dat ook aan in de Gentse gemeenteraad. De Roo: "Ik ben ervan overtuigd dat dit tracé een aanzienlijk hoger reizigerspotentieel kent dan het oorspronkelijk geplande traject naar het Parkbos. Het project past immers in het bredere Vlaamse plan om duurzame en multimodale mobiliteit te stimuleren. Het sluit ook aan bij de geplande fietsverbinding tussen De Sterre en Ardoyen, waar vanaf 2027 een investering van 16 miljoen euro is voorzien voor deze belangrijke schakel in het bovenlokaal fietsnetwerk."

Toch zijn er ook enkele projecten die niet op de lijst van het GIP zijn opgenomen. De heraanleg van de Antoon Catriestraat in Drongen (N461) is daar een voorbeeld van. Er moeten nog verwervingen gebeuren bij 9 eigenaars, waardoor er nog geen zekerheid bestaat of dit project kan worden opgestart in 2026 of 2027. "Ik hoop dat er snel duidelijkheid komt over de te verwerven gronden voor de Antoon Catriestraat, zodat de heraanleg in 2028 of 2029 in de budgetten kan voorzien worden", zegt De Roo daarover.

Nieuws

Bus tussen Gent en Terneuzen moet op 13 december starten: "Nog heel wat werk aan de winkel"

De nieuwe internationale busverbinding 'Bus Rapid Transit' tussen Gent en Terneuzen moet op 13 december 2026 van start gaan. Dat bevestigde Vlaams minister van Mobiliteit Annick De Ridder (N-VA) na een parlementaire vraag van Vlaams volksvertegenwoordiger Stijn De Roo (cd&v).

Oprichting Vlaamse Hoge AI-raad wordt eind 2026 afgerond

Artificiële intelligentie sloop in recordtempo ieders leefwereld binnen en de technologie ontwikkelt razendsnel. Om onze bedrijven, onze arbeidsmarkt en ons onderwijs bij te staan stelde Vlaams volksvertegenwoordiger Stijn De Roo (cd&v) bij de lancering van zijn conceptnota over AI voor om een taskforce op te richten: een groep experts die zich buigen over de impact van AI op die sectoren en die een strategie uitwerken waar bedrijven, onderwijs en arbeidsmarkt mee aan de slag kunnen.

Vlaanderen blijft pleiten voor een verdere verdieping van de kapitaalmarktenunie

Europa kampt met een tekort aan durfkapitaal voor start-ups en scale-ups, vooral wanneer die grotere financieringsrondes nodig hebben om internationaal door te groeien. De Europese Commissie wees er in 2025 op dat de beschikbaarheid van financiering voor start-ups in de EU zeven keer lager lag dan in de Verenigde Staten.