18 miljoen euro minder inkomsten voor Gent

Publicatiedatum

Auteur

Stijn De Roo

Deel dit artikel

Stad Gent ziet inkomsten uit aanvullende personenbelasting de komende jaren met 18 miljoen euro dalen. Dat blijkt uit informatie die Stijn De Roo (cd&v) opvroeg bij schepen Christophe Peeters (Voor Gent).

Uit cijfers van de FOD Financiën blijkt dat Gent voor de komende zes jaar structureel jaarlijks 3 miljoen euro minder inkomsten mag verwachten ten opzichte van eerdere inschattingen.

De aanvullende personenbelasting is een belangrijke inkomstenbron voor lokale besturen. De FOD Financiën past haar ramingen tweemaal per jaar aan op basis van factoren zoals inflatie, bevolkingssamenstelling en het nationaal fiscaal beleid. De recente bijstelling houdt onder meer rekening met federale maatregelen rond de hervorming van de personenbelasting.

De stad Gent gebruikt de raming van de FOD Financiën als één van de bouwstenen voor haar eigen financiële prognoses. Volgens schepen Peeters wordt bij het opstellen van het meerjarenplan echter met voorzichtigheid omgesprongen met externe ramingen, zeker als er nog geen concreet federaal wetgevend kader is. De mogelijke impact wordt voorlopig als financieel risico opgenomen, en nog niet volledig doorgerekend in de lopende begroting.

De actuele bijstelling betekent voor Gent een bijkomende structurele daling van 3 miljoen euro per jaar. Dat verschil zal worden verwerkt in de budgetwijziging van 2025 en in de opmaak van het nieuwe meerjarenplan. De stad bekijkt momenteel hoe ze die lagere inkomsten zal opvangen. Of er bijkomende besparingen of bijsturingen nodig zijn, blijft voorlopig onduidelijk.

“Een ingeschatte daling van 18 miljoen euro op zes jaar tijd is geen klein bedrag”, zegt gemeenteraadslid Stijn De Roo (cd&v). “De stad moet duidelijk maken hoe ze deze budgettaire tegenvaller wil opvangen. Transparantie over de financiële impact en mogelijke maatregelen is noodzakelijk, zeker met het oog op de opmaak van het nieuwe meerjarenplan.”

Nieuws

Interesse in landbouw neemt toe: meer deelnemers aan landbouwopleidingen

De belangstelling om een landbouwbedrijf op te starten of over te nemen zit in de lift. Dat blijkt uit recente cijfers die Vlaams volksvertegenwoordiger Stijn De Roo (cd&v) opvroeg bij Vlaams minister van Landbouw Jo Brouns (cd&v). 

Vlaamse waterbedrijven zetten in op innovatie

De Vlaamse Regering keurde het Strategisch Plan Waterbevoorrading – openbare drinkwatervoorziening 2026-2032 goed. Het strategisch plan heeft als doel de drinkwatervoorziening in Vlaanderen te versterken en toekomstgericht te organiseren.

Alle nieuwe bussen van De Lijn krijgen telcamera's

De Lijn maakt voor reizigerstellingen gebruik van telcamera's op een deel van haar voertuigen. Deze camera's capteren geblurde beelden en zijn uitgerust met een algoritme dat de tellingen lokaal op de camera uitvoert.