ConnectShop van DjustConnect ter bevordering datadelen in land- en tuinbouwsector

Publicatiedatum

Auteur

Stijn De Roo

Deel dit artikel

Vlaams volksvertegenwoordiger Stijn De Roo (cd&v) ondervroeg minister van Landbouw Jo Brouns (cd&v) over de ConnectShop van DjustConnect die op de Agridagen in Geel werd gelanceerd. DjustConnect maakt datadelen veilig en efficiënt met respect voor boer en tuinder.

Op de vragen van De Roo antwoordde de minister dat hij sterk gelooft in een datagedreven beleid. Voor de beleidsmakers is het cruciaal om voldoende data te hebben, waarop het beleid kan gestoeld worden.

De performantie van land- en tuinbouwbedrijven kan op termijn versterkt worden door veel meer te vertrekken van data. De administratieve ontzorging, het versterken van innovatie zijn belangrijke elementen die door het werken met en het delen van data kunnen worden versterkt. Wat de data vanuit de eigen diensten betreft, worden voorlopig enkel de perceelsgegevens uit de verzamelaanvraag ontsloten via DjustConnect. De jaarlijkse perceelsaangiftes zijn immers een belangrijke databron waar veel vraag naar is.

DjustConnect heeft het mogelijk gemaakt dat ook de niet-geanonimiseerde gegevens ontsloten en gedeeld kunnen worden op een veilige manier, maar uiteraard met toestemming van de desbetreffende landbouwer.

Of het departement ook nog andere data zal ontsluiten, is nog in onderzoek en hangt af van verschillende factoren, zoals de vraag uit de sector, de beschikbare budgetten, de doelstellingen van het departement.

Een mooi voorbeeld komt uit de precisielandbouw. Via nieuwe technieken in de precisielandbouw op basis van data kan er  veel gerichter, puntsgewijs, ingezet worden op de gewasbestrijding.

Europa zet ook continu in op innovatie en zal binnen het grote Europese landbouwbeleid nog aan aandacht winnen, ook voor de stikstofproblematiek. In 2021 werd een projectoproep ‘Samenwerking en digitalisering in de land- en tuinbouwsector’ binnen de sector uitgewerkt. Recent werden veertien projecten goedgekeurd waarbij verzamelen en uitwisselen van data centraal staan binnen het samenwerkingsverband.

Er zijn ook middelen gevonden om deel te nemen aan een Europees partnerschap ‘Agriculture of Data’ onder Horizon Europe.

Wat de communicatie betreft: het departement zal op landbouwbeurzen staan zodat bij landbouwers het besef groeit dat de stap moet gezet naar innovatie en een datagedreven beleid op niveau van het landbouwbedrijf. Een belangrijke trigger om hen te overtuigen, is de administratieve ontzorging. 

Op de Agridagen werd het vernieuwde platform Djust Connect al voorgesteld, en in het nieuwe project ‘Digislim boeren’ zal het gebruiksgemak verder worden geoptimaliseerd.

Het informeren van de landbouwers over het belang van hun data, hun rechten op gebied van data en de voordelen van datadelen gebeurt door het Instituut voor Landbouw-, Visserij- en Voedingsonderzoek (ILVO) in samenwerking met de bedrijven in de agrovoedingsketen die DjustConnect gebruiken en de betrokken kennisinstellingen. Maar ook de sectororganisaties in de land- en tuinbouw hebben hier een belangrijke rol te spelen.

Momenteel is DjustConnect kosteloos voor de landbouwer. Het is belangrijk om de kosten voor de landbouwers zo laag mogelijk te houden op de langere termijn.

Op de bijkomende vraag van De Roo op welke termijn de minister de opvolging van de projectsubsidies plant om ook in de toekomst het werken met data te kunnen continueren, antwoordde hij dat het de ambitie is om het platform in stand te houden en het structureel in te bedden.

Stijn De Roo: “De land- en tuinbouwsector beschikt over een pak data die tot op de dag van vandaag niet altijd wordt benut. Het is dan ook positief dat er stappen worden gezet om meer data ter beschikking te stellen. Dat zal naast administratieve ontzorging, ook administratieve vereenvoudiging en een verminderde druk op de administratie van de land- en tuinbouwbedrijven teweegbrengen.

Het is positief dat het werken met data ook in de toekomst zal gecontinueerd worden. De huidige gebruikers die de meerwaarde inzien van het gebruik van die data, zullen ongetwijfeld bereid zijn om ook een financiële bijdrage te leveren.

Het wordt zoeken naar een evenwicht om voldoende nieuwe gebruikers te kunnen overtuigen om in te stappen. Ik ben tevreden dat het Departement Landbouw en Visserij die pioniersrol wil opnemen. Ik hoop dat ze meer van de data die ze ter beschikking hebben, via DjustConnect zullen delen. Er is ook communicatie nodig om dit thema onder de aandacht te brengen.”

Hier vindt u het verslag van mijn vraag.

Nieuws

LEZ-studie Gent pas klaar in voorjaar 2027: "Weinig geloof in een eerlijke evaluatie"

Uit informatie die gemeenteraadslid Stijn De Roo (cd&v) opvroeg bij schepen Watteeuw (Groen) blijkt dat de evaluatie van de lage-emissiezone (LEZ) pas in het voorjaar van 2027 wordt opgeleverd. Zolang die evaluatie er niet is, blijft de LEZ in de praktijk gewoon bestaan en wordt een politieke beslissing over een eventuele afschaffing vooruitgeschoven.

Opent zwembad Neptunus in 2029 de deuren?

De nood aan bijkomend zwemwater in Gent is groot. Al jaren kijkt Wondelgem en omstreken uit naar de realisatie van het nieuwe zwembad Neptunus. Dit project werd opgenomen in het bestuursakkoord van het stadsbestuur.

Duidelijkheid over onderzoeksvragen voor evaluatie van de LEZ

Tot in de gemeenteraad van april 2026 was er nog onduidelijkheid over de onderzoeksvragen van de studie. De bevoegde schepen haalde toen enkel de vijf grote lijnen aan, die de basis zouden vormen waarop het college het gesprek zou voeren: impact op de luchtkwaliteit, impact op de gezondheid, maatschappelijke kosten, juridische risico’s en financiële impact.