Zwerfvuil is geen exclusief probleem van het vasteland: ook in onze Gentse waterlopen is het nog te talrijk aanwezig. Om deze problematiek onder de aandacht te brengen, stak JONGCD&V Gent zaterdag zelf de handen uit de mouwen. Lucas Hock (voorzitter JONGCD&V Gent), Abdil Kara (BCSD-lid) en Stijn De Roo (Vlaams volksvertegenwoordiger en gemeenteraadslid) verzamelden zwerfvuil vanuit een kano in het Houtdok.
Deze vorm van zwerfafval ruimen, ook wel bekend als ’pleddelen’ of 'vuilvissen', wint aan populariteit. Na twee uren intensief zoeken onder een stralende en bakkende zon, bleek de vangst echter gering: één glazen fles, een tiental blikjes en veertig stukken plastiek. In het Houtdok vinden regelmatig verzamelacties voor zwerfvuil plaats. Dat blijkt dus zijn vruchten af te werpen.
Cijfers tonen desondanks aan dat de problematiek in de Gentse binnenwateren rond zwerfvuil en storten nog steeds groot is. In 2021 werden er nog ca. 400 ‘vreemde objecten’ (fietsen, steps, winkelkarren, verkeersborden en -signalisatie, laptops, terrasmeubilair, plastic afvalcontainers,…) opgevist door de Vlaamse Waterweg op Gents grondgebied. Dat blijkt uit een vraag van Vlaams Parlementslid Stijn De Roo (cd&v) aan bevoegd minister Peeters (Open Vld).
Lucas Hock (voorzitter JONGCD&V Gent): “Via onze actie willen we blijvend aandacht vragen voor zwerfvuil, ook in het water. Wie zelf aan de slag wil gaan en het eens over een andere boeg wil gooien, raden we aan om met de kano onze mooie binnenwateren afvalvrij te maken. Al hopen we vooral dat dit soort acties in de toekomst onnodig worden.”
Stijn De Roo (fractievoorzitter cd&v Gent): “Onze vangst was dan wel gering, toch blijft elk stukje zwerfvuil er één te veel. Naast zelf de handen uit de mouwen te steken, is het vooral een kwestie van gericht beleid te voeren. Een aantal proefprojecten die drijfvuil verzamelen (vergelijkbaar met de Ocean Cleanup), lijken alvast veelbelovend. Maar vrijwillige initiatieven bieden eveneens een enorme meerwaarde voor onze stad.
Door specifiek in het Houtdok te ruimen, willen we de druk hooghouden voor het zwemmen in open water. Gent heeft nood aan extra zwemruimte en cd&v Gent ijvert daarom al enige tijd om het Houtdok hiervoor open te stellen. De veiligheid van zwemmers moet dan gegarandeerd zijn, dat wil zeggen: geen gevaarlijke voorwerpen op de bodem van het Houtdok.”