Vorig jaar 1,6 miljoen uitleningen in Gentse bibliotheken

Publicatiedatum

Auteur

Stijn De Roo

Deel dit artikel

Het Gentse bibliotheeknet is goed uitgebouwd dankzij de hoofdbibliotheek en de 14 wijkbibliotheken.

Gents gemeenteraadslid Stijn De Roo (cd&v) vroeg de bevoegde schepen naar cijfers over de uitleningen, budgetten en personeelsleden in 2025.

Schepen De Bruycker antwoordde:

"De uitleencijfers van Bibliotheek De Krook en het volledige netwerk zijn de voorbije jaren stabiel gebleven, met in 2025 in totaal 1,6 miljoen uitleningen. Ook het aantal leners blijft stabiel: het aantal nieuwe inschrijvingen compenseert jaarlijks het aantal niet-actieve leners. In 2025 vond 49,2% van alle uitleningen plaats in de jeugdafdelingen. 

Uitleencijfers geven een indicatie van gebruikersnoden, maar vragen steeds om duiding. Verschillen tussen bibliotheken worden beïnvloed door uiteenlopende factoren zoals (her)locaties, tijdelijke sluitingen, infrastructuurwerken, samenwerkingen, nieuw aanbod, scholenwerking, personeelswissels en demografische evoluties in de wijk. 

Belangrijkste tendensen in 2024–2025: 

  • Verhuis bibliotheek Gentbrugge: sinds de opening in De Felix (september 2025) is er een sterke groei in leners en uitleningen. Gentbrugge is nu de grootste wijkbibliotheek. De groei bevestigt het belang van goed gelegen, hedendaagse infrastructuur en samenwerking met culturele en educatieve partners. De impact op Ledeberg is beperkt; vooral een nieuw publiek werd bereikt. 

  • Plusuren in wijkbibliotheken: in drie wijkbibliotheken zorgen deze extra uren voor een blijvende toename van de toegankelijkheid en het gebruik. 

  • Aanpassing scholenwerking: er werd overgeschakeld naar een 8wekelijks ritme voor klasbezoeken. Dit leidde tot minder klasuitleningen, maar werd gecompenseerd door een sterkere stijging van jeugduitleningen in de vrije tijd. 

  • Tijdelijke sluitingen door werken of personeelstekort hadden lokaal een remmend effect. 

  • Taalvriendelijke bibliotheek: voor het tweede jaar op rij is er een sterke stijging in het gebruik van NT2materiaal in De Krook, dankzij de inbedding in het bredere aanbod van het Taalpunt Nederlands. Ook de vernieuwde Arabische en Turkse collecties kennen een stijgend gebruik. 

  • Engelstalige romans: een netwerkbrede stijging van gemiddeld 25% over drie jaar, in lijn met de algemene lees­trend. 

  • Digitaal aanbod: blijft relatief klein, maar groeit elk jaar. 

Exploitatiemiddelen zijn niet geoormerkt per locatie. Werkingsbudgetten voor collectie, programmatie, communicatie, scholenwerking en digitale diensten worden netwerkbreed ingezet. Hetzelfde geldt voor het personeelsbudget. 

Locatiegebonden uitgaven zijn beperkt en wisselend (bv. signalisatie, heropeningen, gerichte communicatie). Het investeringsbudget is beperkt omdat gebouwen elders worden gefinancierd (hoofdbibliotheek via cvso Waalse Krook, wijkbibliotheken via FM). 

In 2025 werd met eigen middelen €48.000 geïnvesteerd in ergonomie, automatisering en werkcomfort in wijkbibliotheken.  

Globale bibliotheekbegroting: 

  • Werkingsmiddelen: ± €1,2 miljoen  

  • €650.000 collectie (fysiek en digitaal) 

  • €300.000 systemen (o.a. Cultuurconnect, automatisering) 

  • €170.000 publieks- en scholenwerking & communicatie 

  • Personeelsmiddelen: ± €7 miljoen 

Deze budgetten worden niet gelijk verdeeld per bibliotheek, gezien de grote verschillen in aanbod, openingsuren, scholenwerking en organisatie (backoffice is gecentraliseerd in de hoofdbibliotheek). 

Personeel 

  • 2020: 107 VTE 

  • 2024: 95 VTE 

  • 2025: 94 VTE 

  • Doelstelling 2028: 89 VTE (-5VTE staffunctie) 

In 2024 en 2025 werken binnen deze ploeg 36 VTE halftijds in wijkbibliotheken. Medewerkers hebben doorgaans een vaste standplaats, maar worden flexibel ingezet binnen het netwerk.  

Ik besluit dit antwoord door te benadrukken dat uitleningen slechts één evaluatieparameter zijn. Andere vormen van impact, zoals: bezoekersaantallen, gebruik van digi- en surfpunten, deelname aan activiteiten, en samenwerking met partners, worden hierin niet zichtbaar. De bibliotheek is in 2026 veel meer dan een uitleenplek. Enkel uitleningen hanteren als maatstaf voor de impact van het Gentse bibliotheeknetwerk doet geen recht aan die bredere maatschappelijke rol."

Nieuws

Nieuwe Hoge AI-raad moet Vlaams beleid rond datacenters helpen uittekenen

De Vlaamse Regering heeft beslist een Hoge AI-raad op te richten die zich onder meer zal buigen over de toekomst van datacenters in Vlaanderen. Dat blijkt na een parlementaire vraag van Vlaams volksvertegenwoordiger Stijn De Roo (cd&v).

LEZ-studie Gent pas klaar in voorjaar 2027: "Weinig geloof in een eerlijke evaluatie"

Uit informatie die gemeenteraadslid Stijn De Roo (cd&v) opvroeg bij schepen Watteeuw (Groen) blijkt dat de evaluatie van de lage-emissiezone (LEZ) pas in het voorjaar van 2027 wordt opgeleverd. Zolang die evaluatie er niet is, blijft de LEZ in de praktijk gewoon bestaan en wordt een politieke beslissing over een eventuele afschaffing vooruitgeschoven.

Opent zwembad Neptunus in 2029 de deuren?

De nood aan bijkomend zwemwater in Gent is groot. Al jaren kijkt Wondelgem en omstreken uit naar de realisatie van het nieuwe zwembad Neptunus. Dit project werd opgenomen in het bestuursakkoord van het stadsbestuur.