Autodeelaanbod in de Gentse deelgemeenten

Publicatiedatum

Auteur

Stijn De Roo

Deel dit artikel

In februari 2023 keurde de gemeenteraad een nieuw subsidiereglement goed voor een proefproject ter introductie van autodelen in de rand van Gent voor de periode 2023-2025. Alle erkende autodeelorganisaties konden in maart 2023 en/of kunnen in maart 2024 een subsidieaanvraag indien voor 1 werkingsjaar, dat start op 1 juli.

Eén van de hierin opgenomen acties - in navolging van het Autodeelplan Gent 2025 – is het uitwerken van een stimulans om autodeelorganisaties te ondersteunen bij het creëren van een nieuw aanbod in onze deelgemeenten. Het gaat over Sint-Denijs-Westrem, Sint-Kruis-Winkel, Mendonk, Desteldonk, Oostakker, de omgeving Oude Bareel en Westveld

in Sint-Amandsberg, de omgeving Gentbrugse Meersen, Drongen, Zwijnaarde, Mariakerke en Wondelgem. Het zijn buurten waar het autobezit hoger is en autodelen nog onbekend of ondervertegenwoordigd is.

Het proefproject heeft niet als verwachting dat autodelen in deze buurten op korte termijn op hetzelfde niveau als het stadscentrum kon gebracht worden. Het is wel de bedoeling om een beter inzicht te krijgen over wat een realistisch scenario is voor elke buurt.

Fractievoorzitter Stijn De Roo stelde hierover vragen aan de bevoegd schepen tijdens de gemeenteraadscommissie van 3 oktober 2023:

  1. Welke aanvragen werden ingediend door de autodeelorganisaties? Welke deelgemeenten komen aan bod of vallen uit de boot? Wat zijn de reacties van autodeelorganisaties?
  2. Welke inzichten heeft het proefproject tot dusver gebracht voor het Mobiliteitsbedrijf?
  3. Is de schepen van mening dat het nieuw subsidiereglement tot dusver tegemoet komt aan de doelstellingen van het Autodeelplan en het bevorderen van het autodeelaanbod?

Schepen Watteeuw antwoordde:

"Het is inderdaad de bedoeling om autodelen in de randgemeenten te stimuleren.

U kan de informatie over welke autodeelorganisaties een aanvraag deden, wat ze gaan doen, welke deelgemeenten aan bod komen en welke niet, terugvinden in de goedgekeurde collegebesluiten van 1 juni 2023. Alle deelgemeenten komen aan bod.

Het werkingsjaar loopt van 01 juli 2023 t.e.m. 30 juni 2024. De organisaties gaven aan hun acties van start te laten gaan in de maand september van dit jaar. Voor een evaluatie is het dus wat te vroeg.

Maar ik kan wel aangeven dat de autodeelorganisaties enthousiast zijn over deze en ook de andere acties uit het autodeelplan. Het autodeelplan voldoet zeker. Het gaat momenteel hard met het aantal leden en autodeelwagens. Cambio start nu ook in Oostakker, dat is een van de effecten van het actieplan."

Stijn De Roo: "In de Gentse deelgemeenten is er ruimte voor het aanbod van autodeelorganisaties. Bijvoorbeeld voor het vervangen van de tweede wagen kan een deelwagen een oplossing bieden. Ik ben tevreden dat de organisaties ermee aan de slag gaan.

Zelf merk ik dat het (bijkomend) aanbod nog niet echt leeft onder de inwoners van deelgemeenten. Daarom suggereer ik de autodeelorganisaties om hun aanbod kracht bij te zetten door het voldoende kenbaar te maken in iedere buurt.”

De volledige tussenkomst van Stijn kan je hier (her)bekijken.

Nieuws

Vlaanderen werkt aan Code Goede Praktijken voor vul- en spoelplaatsen

Het Vlaams Actieplan Duurzaam Pesticidengebruik tot 2027 maakt deel uit van het door de EU-Richtlijn 2009/128/EG geplande Nationale Actieplan NAPAN. In het Actieplan is bepaald om over vul- en spoelplaatsen “de knelpunten in VLAREM rond de aanleg en vergunning ervan aan te pakken.”

Werken aan fietstunnel Raverschootstraat in Eeklo starten in het voorjaar van 2026

In het geïntegreerd investeringsprogramma voor 2025-2027 dat op 14 juli 2025 werd goedgekeurd, werd 3.800.000 euro gereserveerd in 2026 voor fase 2 van het dossier R43, dat het aanleggen van een fietstunnel in de Raverschootstraat bevat.

Vergunningsaanvraag heraanleg Antoon Catriestraat en Boskeetstraat ten vroegste in 2026

Het Agentschap Wegen en Verkeer (AWV), de stad Gent en Farys plannen een heraanleg van de Antoon Catriestraat en de Boskeetstraat in Drongen, waarbij de veiligheid van de fietsers centraal staat. Er komen onder meer een nieuwe rotonde aan de Luchterenstraat en de Gavergrachtstraat, een compacter kruispunt aan de Beekstraat, en veiligere oversteekplaatsen aan Basisschool Mijlpaal.