PFOS en PFAS in Vlaanderen: verder onderzoek en opvolging noodzakelijk!

Publicatiedatum

Auteur

Stijn De Roo

Deel dit artikel

Vlaams volksvertegenwoordiger Stijn De Roo (cd&v) informeerde – in opvolging van zijn eerdere vragen – bij bevoegd minister Zuhal Demir (N-VA) naar de resultaten van de staalnames PFOS en PFAS, de conclusies en de opvolging ervan.

Anderhalf jaar na de opstart van het onderzoek naar bodemverontreiniging met PFOS en PFAS, heeft OVAM nu de laatste dossiers opgestart. In totaal gaat het over 826 geïnventariseerde locaties. OVAM staat wel nog voor de opdracht om de lijst te screenen van vierduizend locaties die werd opgemaakt door een inventarisatie van steden en gemeenten.

OVAM start elke maand 40 à 50 dossiers op. Voor ¼ locaties werd uitgeklaard dat er toch geen PFAS-verdachte activiteiten hebben plaatsgevonden. De focus lag bij het eerste onderzoek op de terreinen waar in het verleden een ernstige industriële brand heeft gewoed en waar werd geblust met fluorhoudend blusschuim. Er werd voorrang gegeven aan terreinen met de grootste kans op verontreiniging en terreinen nabij woonzones en drinkwaterwinningen.

Onderstaande tabel geeft de provinciale cijfers weer over de officiële geïnventariseerde locaties.

 

Totaal

Antw

Limb

O-Vl

Vl-Br

W-Vl

Hoeveel locaties zijn intussen geïnventariseerd?

826

242

83

198

81

222


Hoeveel locaties zijn afgerond op het vlak van onderzoek?

420

109

56

113

46

96


Van hoeveel locaties werd uitgeklaard dat er toch geen PFAS-verdachte activiteiten hebben plaatsgevonden?

103

17

3

21

8

54


Welke conclusies werden genomen?

 

 

 

 

 

 

Aantal locaties waar geen verder onderzoek nodig is

92

19

8

29

11

25

Aantal locaties waar no-regretmaatregelen afgebouwd kunnen worden

77

15

7

23

9

23

Aantal locaties waar verdere maatregelen nodig zijn

200

47

26

57

23

47

Aantal locaties met verstrenging van no-regretmaatregelen

190

45

25

54

20

46

De minister heeft nog geen plan van aanpak klaar voor de verdere screening van vierduizend locaties. Ze werkt aan een strategie die ze naar eigen zeggen wil koppelen aan een financieringsmechanisme. Ze geeft aan in gesprek te zijn met de private sector.

Stijn De Roo: “Uit de tabel blijkt dat voor 420 van de 826 geïnventariseerde locaties het onderzoek is afgerond. Van 293 locaties werden de officiële rapporten opgeleverd en beoordeeld. Op 200 (68,25%) van de beoordeelde locaties zijn verdere maatregelen nodig.

Het is positief en noodzakelijk dat de lokale besturen op de hoogte worden gebracht door OVAM van de saneringsplichtige(n) in hun gemeente en dat het Agentschap Zorg en Gezondheid hen informeert over hun adviezen na de beoordeling van de verkennende bodemonderzoeken.

Ik blijf dit dossier in het Vlaams parlement op de voet opvolgen!”

Nieuws

Vacature parlementair assistent van Vlaams volksvertegenwoordiger Stijn De Roo (halftijds)

Ben je gebeten door politiek en wil je bijdragen aan een vlotte werking achter de schermen? Dan ben jij de halftijdse parlementair assistent die ik zoek!

De Grondwet mag geen blokkade worden: tijd om Artikel 23 te hervormen

‘Beleid gijzelen door de grondwet te misbruiken, dat moet stoppen’, schrijft Stijn De Roo (cd&v). ‘Verworven rechten verdienen bescherming. Maar in de praktijk is dat principe ontspoord.’

OVAM wil bodeminformatie verder ontsluiten

OVAM beschikt over een groot aantal bodemrapporten. Burgers kunnen via een webformulier een digitale versie van een bodemrapport aanvragen.