Voorlopig geen realisatie van het Scheldevallei portaalpark in Zwijnaarde

Publicatiedatum

Auteur

Stijn De Roo

Deel dit artikel

Eén van de troeven van Zwijnaarde is de Scheldevallei. Op dit moment domineert vooral de industrie. Met een Scheldevallei portaalpark kunnen de wijken rond het klaverblad opgewaardeerd worden met meer rust en groen.

Via een eerder mondelijke vraag op 14 januari 2021 ondervroeg fractievoorzitter De Roo de schepen hier reeds over. Hij gaf aan:

1.     Onze diensten zijn het idee van het versterken van de Scheldevallei zeker genegen.

2.     Er wordt onderzocht hoe de Scheldevallei ten zuiden van de Adolphe della Faillelaan kan uitgebouwd worden als een “Scheldepark” dat zowel ruimte biedt aan verblijfsruimte voor bewoners en recreanten, landbouw en natuur.

[…]

Deze plek kan, langsheen de groenklimaatas, een herkenningspunt worden waar je meteen de meerwaarde kan ervaren van een groenklimaatas én kan vertrekken richting het open landschap.

3.     De stadsdiensten onderzoeken momenteel in het traject voor de opmaak van de wijkstructuurschets Zwijnaarde hoe deze doelstelling kan gerealiseerd worden én tegelijk kan gekoppeld worden aan de doelstelling om dit groen ook meer toegankelijk te maken voor de omliggende woonwijken in Zwijnaarde.

Intussen werden de plannen voor de Wijkstructuurschets van Zwijnaarde goedgekeurd.

Fractievoorzitter Stijn De Roo stelde recent volgende opvolgvragen:

  1. Wat is de stand van zaken van de potentiële portaalzone ten zuiden van de Adolphe della Faillelaan?
  2. Ziet de schepen nog steeds mogelijkheden tot het uitvoeren van een portaalzone?
  3. Welke plannen zijn reeds beschikbaar en wat is de timing?

Schepen Souguir antwoordde:

"De realisatie van een portaalzone ten zuiden van de Adolphe della Faillelaan is een visie element dat geïdentificeerd werd binnen de wijkstructuurschets Zwijnaarde, Pleispark en de Schilderswijk.

Een wijkstructuurschets is een visiedocument en schetst het ruimtelijk kader voor de gewenste ruimtelijke ontwikkeling van een wijk en dit op korte (1 tot 5 jaar), middellange (5 tot 10 jaar) tot lange termijn (+/- 15 à 25 jaar). Deze wijkstructuurschets is geen ‘masterplan’, aan de opmaak hiervan zijn ook geen bijkomende stedelijke investeringsmiddelen gekoppeld.

Momenteel zijn dus voor de realisatie van (deel-)projecten, volgend uit deze wijkstructuurschets, geen financiële noch personele middelen bij de stadsdiensten voorzien. Actiepunten die voortvloeien uit de wijkstructuurschets blijven wel op onze radar. In de volgende of daaropvolgende legislatuur zal de Groendienst de visie voor een potentieel Scheldeportaal doorvertalen naar concrete projecten en hiervoor de nodige middelen aanvragen. Plannen en timing hiervan zijn nog niet beschikbaar en zijn bijgevolg onderhevig aan de keuzes van toekomstige bestuursploegen.

Ik hoop u hiermee voldoende te hebben geïnformeerd."

Copyright afbeelding: Stad Gent

Nieuws

LEZ-studie Gent pas klaar in voorjaar 2027: "Weinig geloof in een eerlijke evaluatie"

Uit informatie die gemeenteraadslid Stijn De Roo (cd&v) opvroeg bij schepen Watteeuw (Groen) blijkt dat de evaluatie van de lage-emissiezone (LEZ) pas in het voorjaar van 2027 wordt opgeleverd. Zolang die evaluatie er niet is, blijft de LEZ in de praktijk gewoon bestaan en wordt een politieke beslissing over een eventuele afschaffing vooruitgeschoven.

Opent zwembad Neptunus in 2029 de deuren?

De nood aan bijkomend zwemwater in Gent is groot. Al jaren kijkt Wondelgem en omstreken uit naar de realisatie van het nieuwe zwembad Neptunus. Dit project werd opgenomen in het bestuursakkoord van het stadsbestuur.

Duidelijkheid over onderzoeksvragen voor evaluatie van de LEZ

Tot in de gemeenteraad van april 2026 was er nog onduidelijkheid over de onderzoeksvragen van de studie. De bevoegde schepen haalde toen enkel de vijf grote lijnen aan, die de basis zouden vormen waarop het college het gesprek zou voeren: impact op de luchtkwaliteit, impact op de gezondheid, maatschappelijke kosten, juridische risico’s en financiële impact.