Decreet ‘Complexe projecten’ zal worden aangepast

Publicatiedatum

Auteur

Stijn De Roo

Deel dit artikel

In de beleidsnota Omgeving 2019 – 2024, OD 3 – gebiedsontwikkeling met gebiedscoalities, SD 5 – Vereenvoudiging van procedures staat te lezen dat er blijvend zal ingezet worden op het verder vereenvoudigen, verbeteren en versnellen van procedures.

Het decreet ‘complexe projecten’ - dat dateert van 2014 - voorziet in een procesaanpak om projecten te realiseren binnen een aanvaardbare termijn en met een zo groot mogelijk draagvlak.

Op de vragen van Vlaams volksvertegenwoordiger Stijn De Roo (CD&V) over de procedures ‘Complexe Projecten’ antwoordde bevoegd minister Zuhal Demir (N-VA) dat voor de onderzoeksfase en de uitwerkingsfase middelen nodig zijn in functie van het geïntegreerd onderzoek (incl. opmaak MER), communicatie en participatie,… Het is de initiatiefnemer/trekker die verantwoordelijk is voor deze kosten en die aan de start van elke fase een raming opmaakt. Het team complexe projecten is niet op de hoogte van deze bedragen. De kosten voor effectieve uitvoering van de projecten is niet gebudgetteerd in deze planprocessen.

De aanpak van complexe projecten is maatwerk. Gedurende het gehele traject wordt er ingezet op participatie, niet enkel op moment van de formele procedures (raadpleging onderzoeksnota’s; openbaar onderzoek). Elk van de complexe projecten beschikt over informatie op een projectwebsite, waar ook teruggekoppeld wordt over de participatie.

Elk van deze complexe projecten heeft naast de projectwebsite ook een nieuwsbrief die op regelmatige basis verschijnt en waar iedereen zich voor kan aanmelden.

In het voorjaar van 2021 werd een eerste evaluatie gemaakt van de procedureregels van het decreet complexe projecten. Op basis daarvan lopen momenteel besprekingen om het decreet complexe projecten aan te passen en de proceduretijd in te korten. De evaluatie leert ook dat het niet de proceduretijd, maar wel de procestijd is die maakt dat processen lang(er) duren.

Stijn De Roo: “Onder het huidige decreet ‘Complexe Projecten’ werd er in zeven jaar nog geen enkel project afgerond. De nieuwe regelgeving moet de doorlooptijd inkorten, zonder aan inspraak en betrokkenheid te raken.”

Nieuws

Tweede editie van eetfeStijn op 8 november

Op 8 november nodig ik je graag uit voor de tweede editie van het eetfeStijn in Sint-Lieven Kolegem in Mariakerke. Een gezellige middag met lekker eten, tijd voor een goed gesprek en uiteraard ook een aperitief en koffie.

Vergunning voor zwembad Neptunus ingediend met extra parkeerplaatsen

De realisatie van het nieuwe zwembad Neptunus in Wondelgem zet een nieuwe stap vooruit. De omgevingsvergunning werd ingediend bij de provincie en eind november wordt de aanbesteding voor de bouw gepubliceerd. Dat blijkt uit het antwoord op een vraag van gemeenteraadslid Stijn De Roo (cd&v) aan schepen Bram Van Braeckevelt (Groen). 

Schepen bevestigt tonnagebeperking op nieuwe Spanjeveerbrug

De Vlaamse Waterweg werkt aan de vervanging van de Spanjeveerbrug in Mendonk. De huidige brug is sterk verouderd en in het verleden werd om veiligheidsredenen een tonnagebeperking ingevoerd. Volgens de huidige timing zal de nieuwe brug eind 2026 in gebruik worden genomen.