In 2021 werd het Neptunuszwembad gesloopt en ontmanteld. Het was de bedoeling om de site nog deze legislatuur te voorzien van een nieuw binnenzwembad, een parking, een wijkpark, enz. Een juridische procedure veroorzaakte echter uitstel.
Intussen ligt de voormalige ligweide en de zone van het openluchtzwembad Neptunus er op vandaag verlaten bij. Het is nog enkele jaren wachten vooraleer deze zone opnieuw kan omgevormd worden tot een bruisende plek voor de buurt. Het zou zonde zijn om het terrein gedurende die periode niet te benutten voor de buurt. Daarom drong fractievoorzitter Stijn De Roo de afgelopen jaren meermaals aan op een tijdelijke invulling van het terrein. Jammer genoeg kreeg zijn oproep nog geen gehoor…
Na de sloop van het Neptunus-zwembad vroeg fractievoorzitter De Roo in april 2021 welke plannen de schepen heeft voor een tijdelijke invulling met de voormalige ligweide van de vroegere Neptunussite.
De schepen antwoordde: “De (omheinde) ligweide wordt nu gebruikt door de scouts. We zullen nog met de beheerder Farys bespreken of deze ligweide overdag ook toegankelijk kan worden gemaakt voor buurtbewoners of andere verenigingen (om te spelen of te sporten). De ligweide blijft in de toekomst gevrijwaard en zal zo maximaal mogelijk toegankelijk blijven (tijdens het bouwproces zullen de adviezen van de veiligheidscoördinator van het project moeten gevolgd worden). Een andere (tijdelijke) invulling voorzien is dus niet nodig.
De zone vooraan aan de Botestraat (waar het voormalig zwembad stond) wordt in de komende maanden genivelleerd en ingezaaid met gras. Tijdens de uitvoeringsfase van de realisatie van het nieuwe zwembad zal deze zone deels als tijdelijke parking en deels als werfzone worden ingericht.
Een losloopweide is niet mogelijk op de voormalige ligweide. De speelruimte (ligweide) is hier al vrij beperkt, dus wordt deze zone maximaal ingezet voor spelen en voor jongeren. Of de zone vooraan in de Botestraat tijdelijk (tot aan de start van de werken) kan ingezet worden als losloopweide zal nog onderzocht worden door de Groendienst.”
Hij vroeg ook naar een stand van zaken voor de definitieve invulling voor dit terrein. De schepen antwoordde: “Samen met de bouw van het nieuw overdekt zwembad zal door Farys ook een jeugdvoetbalveld (oefenveld) in het toekomstig park worden aangelegd. De locatie hiervoor ligt nog niet vast en maakt onderdeel uit van de lopende procedure, waarvan Farys de trekker is.
Het ontwerp voor het toekomstige wijkpark zelf is nog op te maken (door de Groendienst) volgens de principes van het Harmonisch Park en Groenbeheer. In functie van een parkontwerp wordt steeds een participatief traject opgezet. Het verloop daarvan moet nog bepaald worden. De resultaten zullen meegenomen worden als input voor het ontwerp. Dit definitief wijkpark is echter toekomstmuziek voor de volgende legislatuur.”
Op de gemeenteraad van september 2021 vroeg fractievoorzitter De Roo waarom deze zone nog niet was genivelleerd en ingezaaid met gras. De schepen antwoordde toen: “Zoals reeds in het verleden aangegeven zal bij de start van de werken een tijdelijke parking met een 70-tal plaatsen aangelegd worden op die plek. Wat nieuw is, is dat de werken vroeger kunnen aanvatten en dat men al binnen een jaar kan starten aan de tijdelijke parking.
Bedoeling was om in de tussenliggende periode het terrein te nivelleren en in te zaaien om zo tijdelijk ter beschikking te stellen aan de buurt. Dit inzaaien zou normaal gezien in het voorjaar van 2021 gebeuren.
Een dispuut tussen Farys en de aannemer m.b.t. de sloopwerken is de reden dat die timing niet werd gehaald. Met Farys werd inmiddels afgesproken om nog dit najaar het terrein in te zaaien. Woensdag heeft de projectleider van Farys hierover een overleg met de aannemer. Nadien weten we wanneer dit precies zal uitgevoerd worden. Ondertussen heeft Farys ook deze week een maaibeurt ingepland om het terrein properder te laten ogen.”
De schepen sloot haar antwoord toen af met de woorden: “De site zal dus geen jaren meer braakliggen.”
In 2022 werd er uiteindelijk gras ingezaaid op het terrein aan de Botestraat. Dat wordt intussen twee maal per jaar gemaaid. De Groendienst zou onderzoeken of er een verdere tijdelijke invulling van de zone kon komen. Die bleef echter op zich wachten.
Daarom vroeg fractievoorzitter De Roo in april 2023 of de schepen kon ingaan op de blijvende vraag vanuit Wondelgem om het terrein van het voormalige zwembad in te zetten voor de buurt (vb. in de vorm van een losloopweide voor honden, ontmoetingsplaats voor de buurt, …)?
De schepen antwoordde toen: “We onderzoeken samen met de Jeugddienst of zij op het braakliggend terrein een jeugdwerking kunnen opstarten.
Voor het wijkbudget Gent zijn dan weer verschillende projecten ingediend waarvoor de site een geschikte locatie kan zijn. Na de zomer zullen we vernemen welke projecten zo bijkomend gerealiseerd kunnen worden.
De site en het braakliggend terrein worden beheerd door Farys. De tijdelijke parking zal beschikbaar zijn wanneer de bouw van het nieuwe zwembad start. Die werken zullen ten vroegste eind november 2025 starten.”
In opvolging van dit antwoord vroeg fractievoorzitter De Roo op de gemeenteraad van mei 2023 wat de stand van zaken is m.b.t. de opstart van een jeugdwerking op het braakliggend terrein. De schepen verwees naar het regelmatig gebruik van dit terrein door FOS De Tortels.
Concrete plannen om nu al meer terrein open te stellen voor de buurt, wees de schepen af “omdat we allen de hoop blijven koesteren dat de bouwwerken voor het nieuwe zwembad binnen niet al te lange termijn kunnen heropstarten.”
Intussen is duidelijk dat het ingediende voorstel (pumptrack) voor het wijkbudget niet werd weerhouden bij de vastlegging van de projecten.
In juli 2023 vroeg fractievoorzitter De Roo een laatste stand van zaken op.
Er werd opnieuw niet ingegaan op zijn vraag naar een tijdelijke invulling van het terrein. De schepen antwoordde alleen: “De aanleg van een tijdelijke losloopweide zou een optie kunnen zijn, maar de inrichting daarvan vraagt voorbereiding. Zo dient het terrein puin- en glasvrij te worden gemaakt om kwetsuren bij honden te vermijden en moet een bijkomende afsluiting worden voorzien. Die investering is vrij zwaar voor een tijdelijke inrichting in een buurt waar veel woningen met private tuinen voorhanden zijn.
In het Ter Durmepark is op ca. 1 km afstand een ruime hondenlosloopweide van 900 m² beschikbaar.”…
Met bovenstaande antwoorden worden de inwoners van Wondelgem van het kastje naar de muur gestuurd.
Stijn De Roo: "Door de vertraging van het Neptunus-zwembad, zal het huidige terrein nog méér dan twee jaar blijven braakliggen.
Het zou een goede zaak zijn voor de inwoners van Wondelgem als dit terrein toegankelijk wordt gemaakt in afwachting van de realisatie van het masterplan van de Neptunussite.
Ik blijf verder aandringen op een nuttige tijdelijke invulling van het braakliggend terrein."